Процес випічки хліба можна розділити на 7 найважливіших етапів:
- прогрівання тіста
- утворення хлібної скоринки (забарвлення скоринки залежить від часу випічки і від температури в пекарній установці)
- переміщення вологи всередині тіста (в процесі випічки волога переміщається від поверхні шматка до центру, поступово вологість досягає рівноваги)
- утворення м'якушки
- життєдіяльність бродильної мікрофлори тіста
- біохімічні процеси
- колоїдні процеси
У процесі випічки тісто збільшується приблизно на 10-30% в результаті спиртового бродіння (при 79 градусах). Режим випічки робить певний вплив на якість готового виробу. Конденсація пари прискорює процес прогрівання тіста, збільшує об'єм виробів, покращує смак, аромат і стан поверхні, знижує упік. Упік - зменшення маси тіста при випічці, яка визначається різницею між масою тістової заготовки перед посадкою в піч і що вийшов з печі готовим гарячим виробом, виражається у відсотках до маси заготовки. Щоб визначити готовність виробу, потрібно проаналізувати ряд параметрів: окрас має бути світло-коричневим, м'якуш має бути відносно сухим і еластичним.
Для того щоб самостійно спекти хліб, можна придбати побутовий прилад для випічки хліба - хлібопічку. В цей пристрій всипаються інгредієнти, необхідні для випічки хліба, і він замішує і випікає хліб автоматично. Машина складається з форми з мішалкою (яка не пригоряє), закріпленою в середині, яка знаходиться у спеціальній духовці з панеллю управління (з кулінарного глосарію). На приготування хліба йде в середньому 3-6 годин. Домашній хліб смачніший, але через відсутність штучних добавок швидше псується. Хліб можна спекти і без спеціальних приладів, маючи спеціальні форми для тіста, прямо в духовці.
Найбільша буханка хліба вагою 1, 43 т і розміром 3х1, 25х1, 1 м
була виготовлена компанією Саско в Йоганнесбурзі, ПАР,
18 березня 1988 р.
була виготовлена компанією Саско в Йоганнесбурзі, ПАР,
18 березня 1988 р.